Optymalizacja WordPress’a – jak zacząć optymalizację strony?

Jak wstępnie zoptymalizować nową stronę na systemie WordPress?

Optymalizacja WordPress’a może przysporzyć o ból głowy. Warto więc zacząć od podstaw i obrać dobry kierunek.

Dostosuj permalinki (bezpośrednie odnośniki)

Struktura adresów URL strony internetowej odgrywa ważną rolę w ogólnej optymalizacji strony i witryny. Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać od samego początku:

  • Upewnij się, że adresy URL są krótkie, zrozumiałe, wolne od bałaganu i jednoznaczne.
  • Adresy URL nie powinny zawierać słów stop ani znaków specjalnych.
  • W idealnym przypadku adres URL powinien zawierać przynajmniej podstawowe słowo kluczowe.
  • Domyślnie Twoja nowa witryna WordPress może mieć słabą strukturę adresów URL. Późniejsza zmiana adresów URL prowadziłaby do przekierowań, co należy ograniczyć do minimum.

Przejdź do pulpitu nawigacyjnego WordPress> Ustawienia> Permalinki i wybierz „Nazwa posta” jako ustawienie domyślne.

Zasadniczo staraj się, aby adres URL był jak najkrótszy.

Zainstaluj wtyczkę do optymalizacji treści i meta danych

Zainstalowanie wtyczki SEO może uprościć wiele rzeczy – szczególnie, gdy zaczniesz bardziej koncentrować się na zarządzaniu ruchem, generowaniu ruchu, tworzeniu treści i optymalizacji konwersji w późniejszym okresie. Potężna, bogata w funkcje wtyczka do optymalizacji WordPress’a pod wyszukiwarki pomoże ci z łatwością zarządzać podstawowymi pozycjami SEO na stronie.

Chociaż istnieje kilka opcji, wtyczka Yoast SEO jest najpopularniejszą darmową wtyczką dostępną na rynku. Popularność zdobywa również wtyczka Rank Math (niektórzy mówią, że jest dla bardziej zaawansowanych, ale jest równie intuicyjna co Yoast).

Jak Wstępnie Zoptymalizować Nową Stronę Na Systemie Wordpress?

Zoptymalizuj swoje zdjęcia

Prawie wszystkie strony internetowe używają wielu zdjęć. I chociaż obrazy świetnie angażują użytkowników i oferują większą różnorodność treści strony internetowej, mogą również spowolnić twoją witrynę. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie optymalizujesz swoich zdjęć.

Pamiętaj, że jeśli wczytanie witryny zajmie więcej niż kilka sekund, Google może ją ukarać i obniżyć na stronach wyników wyszukiwania (SERP), co bezpośrednio wpłynie na ruch i przychody.

Przykładowe narzędzia do optymalizacji obrazów

  • darmowe narzędzie online: iLoveIMG (iloveimg.com)
  • darmowa wtyczka: Robin Image Optimizer
  • darmowa wtyczka: Smush

Najlepszą praktyką jest jednak samodzielne dostosowanie obrazów do odpowiedniego rozmiaru na stronie i późniejsze ich kompresowanie w celu zmniejszenia 'wagi’.

Upewnij się, że Twoja witryna jest indeksowana

Optymalizacja WordPress’a nie da żadnych efektów, gdy strona nie jest prawidłowo zaindeksowana. Domyślnie WordPress może mieć włączone ustawienie, które może uniemożliwić wyszukiwarkom indeksowanie Twojej witryny. Chociaż to ustawienie jest pomocne w utrzymywaniu witryn prywatnych, których nie chcesz indeksować w SERP, 99% witryn jest zaprojektowanych do publicznego dostępu.

Przejdź do pulpitu nawigacyjnego WordPress> Ustawienia> Czytanie i znajdź ustawienie „Widoczność wyszukiwarki”. Upewnij się, że jest on wyłączony, a wyszukiwarki nie zniechęcają do indeksowania Twojej witryny.

Jak Wstępnie Zoptymalizować Nową Stronę Na Systemie Wordpress?

Utwórz unikalne metatagi dla każdej podstrony

To oczywiste, ale każda strona internetowa w Twojej witrynie powinna mieć unikalny adres URL, meta-tag i opis meta. Idealnie byłoby, gdyby każda strona internetowa zawierała inny temat i była zoptymalizowana pod kątem innego słowa kluczowego lub wyrażenia kluczowego. To już nie tylko optymalizacja WordPress’a, a treści.

Wspomniane wyżej wtyczki Yoast SEO i Rank Math mogą pomóc w tworzeniu unikatowych i bogatych w słowa kluczowe meta-tagów i opisów meta dla podstron.

Jednak nie należy traktować sugestii wtyczki jak wyroczni 😉 Pamiętajcie o regularnej konserwacji i opiece nad WordPress’em, która przede wszystkim wpływa na bezpieczeństwo strony.

Upewnij się, że Twoja witryna jest dostosowana do urządzeń mobilnych

Jedną z najważniejszych rzeczy w dzisiejszym świecie SEO jest łatwość obsługi i szybkość reakcji strony internetowej. Odkąd Google przeszedł na indeks dla urządzeń mobilnych, znaczenie witryny dostosowanej do urządzeń mobilnych i ruchu mobilnego wzrosło 10-krotnie.

Optymalizacja Wordpress'A - Podstawy

Stwórz solidną strukturę wewnętrznych linków

Kiedy SEO mówi o linkach, zwykle skupia się na linkach zwrotnych z innych stron internetowych. Chociaż te linki zwrotne są niezwykle pomocne w SEO, nie należy zapominać o wartości linków wewnętrznych i solidnej, dobrze zaokrąglonej strukturze linków wewnętrznych.

Gdy Twoja strona jest połączona z innego źródła, Google ułatwia jej znalezienie. Dobrze skonstruowana wewnętrzna struktura linków pomoże Google zrozumieć, w jaki sposób tworzysz treść w swojej witrynie i co należy indeksować. Tzw. „link juice” jest również przesyłany między stronami internetowymi, co ułatwia rankowanie większej liczby stron wyżej w SERP.

Optymalizacja WordPress’a – dopiero początek

Chociaż optymalizacja strony internetowej może być długim i skomplikowanym procesem, ważne jest, aby od samego początku zacząć robić wszystko poprawnie.

Wstępna optymalizacja WordPress’a z pewnością pomoże w początkowym etapie zdobywania widoczności w wyszukiwarce. Postępuj zgodnie ze wskazówkami, aby upewnić się, że na początku zmierzasz we właściwym kierunku 😉 A dalej już tylko testuj!

Jesteśmy dynamicznym zespołem, działającym i rozwijającym się w branży SEO/SEM od 2012 roku. Traktujemy swoją pracę jak wyzwanie, bo wiemy, że zaangażowanie jest kluczem do sukcesu.

Komentarze