Struktura strony – krótki przewodnik do zrozumienia

Struktura strony - krótki przewodnik do zrozumienia

W rzeczywistości istnieje ponad 200 czynników rankingowych, które pomagają określić pozycję witryny w wynikach wyszukiwania.

Jednym z nich jest rola struktury strony internetowej, która następnie bezpośrednio i pośrednio wpływa na wiele ważnych obszarów optymalizacji.

Dlaczego struktura strony jest ważna?

Po pierwsze, wraz z rozwojem strony internetowej, powiększa się jej cała struktura. Często prowadzi to do 'zagracenia’ witryny, które są trudne w nawigacji zarówno dla wyszukiwarek, jak i osób odwiedzających.

Jeśli Twoja witryna nie jest uporządkowana, znalezienie informacji przez użytkownika lub roboty indeksujące w wyszukiwarkach będzie niezwykle trudne.

Struktura witryny jest więc ważna, ponieważ:

  1. Pomaga robotom wyszukiwaniu i indeksowaniu stron

Jednym z najważniejszych celów większości witryn jest uzyskanie pozycji w wynikach wyszukiwania dla odpowiednich słów kluczowych.

Czasami roboty wyszukiwarek nie mogą w prosty sposób znajdować, otwierać i indeksować podstron w witrynie. Oznacza to, że nawet jeśli strona internetowa jest istotna dla wyszukiwanego hasła, może nie zostać sklasyfikowana w Google – ponieważ wyszukiwarka nie może jej znaleźć i zindeksować.

Jeśli masz dobrze przygotowaną stronę internetową, może to pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo takiego zdarzenia.

Struktura Strony - Krótki Przewodnik Do Zrozumienia 1
  1. Pomaga osobom odwiedzającym witrynę łatwiej znaleźć odpowiednią treść

We współczesnym SEO doświadczenie użytkowników jest bardzo ważnym czynnikiem w rankingu wyszukiwarek.

Jednym z największych powodów, dla których odwiedzający mogą nie cieszyć się wygodą korzystania z witryny, jest zagracona struktura witryny.

Jeśli odwiedzający nie mogą znaleźć właściwej strony w ciągu pierwszych kilku sekund, mogą opuścić witrynę. Prowadzi to do niskiego wskaźnika zaangażowania: wysoki współczynnik odrzuceń, krótki czas na stronie itp.

Wszystkie te czynniki są następnie brane pod uwagę przez Google i inne wyszukiwarki w celu ustalenia jak traktować witrynę w wynikach wyszukiwania.

  1. Możliwa kanibalizacja słowa kluczowego

Kanibalizacja słów kluczowych odnosi się do sytuacji, gdy witryna ma wiele stron omawiających ten sam temat lub kierujących na to samo słowo kluczowe lub wyrażenie kluczowe. W związku z tym, ponieważ wiele stron jest kierowanych na to samo wyrażenie kluczowe, ruch może być podzielony. Może to również wpływać na współczynniki konwersji i przychody.

Ponadto, w takiej sytuacji, wiele podstron w tej samej witrynie zwyczajnie ze sobą konkuruje.

Zła struktura strony może prowadzić do problemów z kanibalizacją słów kluczowych. Z drugiej strony, jeśli istnieją odrębne kategorie tematów i słów kluczowych, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że wiele stron będzie kierować na to samo wyrażenie kluczowe.

Najlepszy sposób na uporządkowanie strony

Chociaż istnieje kilka metod strukturyzacji witryny, najlepszą praktyką jest posiadanie wielu poziomów lub warstw – każda z odrębną definicją.

Tymi poziomami mogą być: strona główna, kategorie i pojedyncze posty na blogu.

Możesz także organizować podstrony według słów kluczowych lub tematów. Idealna struktura strony powinna wyglądać jak piramida.

Najlepszy Sposób Na Uporządkowanie Strony

Struktura strony – jak ją poprawić?

Oprócz zastosowania metody filaru i klastra w celu ulepszenia witryny i struktury treści możesz także skorzystać z następujących wskazówek:

  1. Popraw nawigację na stronie

Nawigacja strony internetowej odgrywa bardzo istotną rolę. Struktura strony powinna być jak najbardziej intuicyjna, a nawet jeśli nie jest to dobry system nawigacji pomoże odwiedzającym łatwo znaleźć niezbędne informacje.

Pomoże to poprawić wskaźnik zaangażowania w witrynie, co prawdopodobnie będzie miało pozytywny wpływ na jej pozycję w rankingach SERP.

  1. Usuń starą treść

Wiele witryn posiada kilka przestarzałych stron, które nie są już istotne, np. Stare promocje, wyprzedaże flash, wycofane produkty. Usuń takie strony.

  1. Ponownie sprawdź kategorie i tagi

Gdy strony są zaśmiecone, kategorie mogą stać się zbyt duże i rozdęte. Dobrym pomysłem może być okresowe odwiedzanie kategorii i tworzenie kolejnych podkategorii.

Zasadniczo żadna kategoria nie powinna być 2x większa niż jakakolwiek inna kategoria.

  1. Popraw wewnętrzną strukturę linkowania

Upewnij się, że linkowane podstrony Twojej witryny są ze sobą powiązane. Jest to jeden z ważnych elementów optymalizacji strony.

Solidna wewnętrzna struktura linków pomaga poprawić współczynnik odrzuceń w witrynie. Może to również pomóc robotom wyszukiwarek w wyszukiwaniu podstron w sposób bardziej wydajny.

Popraw Wewnętrzną Strukturę Linkowania
  1. Przygotuj mapę witryny

Posiadanie mapy witryny może również ułatwić robotom wyszukiwanie i indeksowanie podstron. Zarówno roboty jak i użytkownicy powinni dotrzeć do każdego miejsca Twojej witryny w trzech kliknięciach.

Mniejsza witryna niekoniecznie potrzebuje mapy. Jednak strony internetowe z dużą liczbą stron powinny je mieć. Mapa witryny staje się szczególnie ważna w przypadku stron, które mają zbyt wiele odizolowanych stron internetowych.

Wniosek

Poprawa struktury witryny powinna być procesem ciągłym. Regularne przeglądanie i identyfikowanie sposobów, które mogą pomóc Ci ją ulepszyć, może mieć pozytywny wpływ na ogólną wydajność SEO Twojej całej strony.

Jesteśmy dynamicznym zespołem, działającym i rozwijającym się w branży SEO/SEM od 2012 roku. Traktujemy swoją pracę jak wyzwanie, bo wiemy, że zaangażowanie jest kluczem do sukcesu.

Komentarze